_
hirdetés
_
hirdetés
Tudtad, hogy átlagban 150 ezer forintot is megkereshetsz diákmunkásként havonta, de nem ritka a 200 ezer, sőt a 400 ezer forintos fizetés sem? Virág Viktor, a MADS Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja szerint egyre több cég ismeri fel a diákfoglalkoztatásban rejlő lehetőségeket, sokan később állandó munkatársat képeznek belőlük. A diákok körében korábban a fizikai munka volt a prioritás, ez azonban mára megváltozott.
Egyre népszerűbb a diákmunka – kezdte Virág Viktor, a MADS Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja. Ez annak köszönhető, hogy bővül a piac, valamint egyre több munkáltató felismeri a benne rejlő lehetőségeket. A cégeknek költséghatékony és rugalmas diákmunkásokat alkalmazni, nem utolsósorban pedig a diákmunka a legolcsóbb foglalkoztatási forma.
A KSH adatai szerint közel 170 ezer diák dolgozik Magyarországon iskolaszövetkezeti rendszerben. A MADS Iskolaszövetkezetnek közel 16 ezer tagja van, közülük havi szinten 1500-1900 diák vállal munkát országosan. Virág Viktor kiemelte: vannak olyan diákok, akik egész évben, akár heti 40 órában dolgoznak, míg mások időszakosan vállalnak munkát, ahogy idejük engedi.
Ki lehet diákmunkás?
Azok vállalhatnak diákmunkát iskolaszövetkezet keretein belül, akik betöltötték 15. életévüket, valamint akkreditált nappali képzésben aktív vagy passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek – passzív státusszal rendelkező diákok csak 25 éves korukig. A 16. életévük betöltéséig csak iskolai szünetben dolgozhatnak, írásos szülői engedéllyel, amelyre minden diáknak szüksége van, amíg be nem tölti a 18-at. Klasszikus felső korhatár nincs, de jellemzően a 17-25 éves korosztály választja ezt a kereseti lehetőséget.
Virág Viktor hangsúlyozta: a nappalis tanuló, vagy hallgatói jogviszony a diákok foglalkoztatásának alapja.
Ennek igazolása középiskolák esetében iskolalátogatási igazolással, a felsőoktatásban pedig a hallgatói jogviszony igazolásával történik, vagy egységesen a matricával érvényesített diákigazolvánnyal. A szerződéskötéshez személyazonosító igazolvány, lakcímkártya, adóazonosító jel, TAJ-szám, illetve bankszámlaszám is szükséges.
Hogyan lehet valaki diákmunkás?
„Az első és legfontosabb, hogy a diákok érezzenek magukban belső motivációt, hogy munkát keressenek. Ennek alapja legtöbbször a pénzgyűjtés vagy a szakmai tapasztalatszerzés” – mondta a vezető. A diákok túlnyomó többsége a Magyarországon működő több mint 100 iskolaszövetkezet munkakínálatából választ, ezt legtöbbször online felületen teszik. A magasabb szakmai hozzáadott értéket igénylő munkaköröknél, ugyanolyan kiválasztási folyamaton kell keresztül menni, mint a vállalatoknál egy állásinterjún – vagyis önéletrajz, motivációs levél, személyes interjú, kompetenciatesztek. A fizikai munkákra jelentkezőknél pedig a diák fizikai adottságait mérik fel.
Sikeres kiválasztási folyamat esetén következik a szerződéskötés. A munkavégzés megkezdését követően arra is figyelnie kell a munkát vállaló diáknak, hogy a havi jelenléti ívét folyamatosan vezesse, leigazoltassa és eljuttassa az iskolaszövetkezethez.
_
hirdetés
_
hirdetés
A diák és az iskolaszövetkezet egy úgynevezett keretjellegű tagsági megállapodást köt. Ebben rendezik a felek jogait és kötelezettségeit. A konkrét munkára vonatkozó feltételeket pedig egy eseti megbízásban rögzítik – ez tartalmazza, hogy ki a szolgáltatás fogadója, hol történik a munkavégzés, ki utasíthatja a munkát vállaló diákot, milyen időbeosztásban fog dolgozni, milyen juttatásban részesül, és azt mikor kapja meg. Tehát minden esetben a hatályos jogszabályoknak megfelelően – bejelentett munkaviszonyról van szó.
Már korán karrierépítésbe kezdenek
Míg korábban a fizikai munkák iránt volt nagyobb kereslet, ma inkább az irodai munkák, szellemi pozíciók a legnépszerűbbek. A diákok körében egyre gyakoribb jelenség, hogy már az iskolaéveik alatt megkezdik a karrierépítést és olyan munkákat keresnek, mellyel kompetenciáikat fejleszthetik, releváns szakmai tapasztalatot szerezhetnek.
Számos tévhittel ellentétben a diákmunka nem szezonális, valójában az év összes napján végezhető.
A MADS-nál igyekeznek minden diáknak olyan munkahelyet találni, ami az iskolájához vagy lakhelyéhez közel van, a munkaidő pedig összeegyeztethető az iskolai időbeosztásával, és akár már heti 10-15 órában is dolgozhatnak, hétvégén is.
A legtöbb diák nyáron, a szünidő alatt dolgozik, ráadásul gyakran előfordul, hogy nyaranta a cégek 2 hét egybefüggő szabadságra küldik dolgozóikat és ezt a kieső munkaerőt a diákok bevonásával pótolják.
Már a diákmunkásoknál is munkaerőhiány van
A MADS vezetője arra is kitért, hogy milyen hatással van a Magyarországon általánosnak mondható munkaerőhiány a diákmunkára. Kiemelte, hogy kettős hatása van. Az egyik, hogy nyilván a hiányzó munkaerőt pótolni kell, a cégek pedig egyre nyitottabbak a diákok alkalmazására. Míg a multinacionális cégek már 20-25 éve felismerték a diákmunkában rejlő hatalmas potenciált, és a diákmunka keretein belül alkalmazzák és fejlesztik leendő, állandó munkatársaikat, addig a kis és közepes vállalkozások jóval később nyitottak az iskolaszövetkezeti szektor felé.
Másrészt a munkaerőhiány már a diákmunkaerő terén is jelentkezik. Tapasztalataik szerint az elmúlt 1-2 évben a pozíciók betöltése időigényesebb lett, hiába egyre több az álláslehetőség, egyértelműen csökkent az azokra jelentkezők száma.
Mennyit lehet keresni diákmunkásként?
Virág Viktor kifejtette, hogy a diákbérek dinamikusan nőttek az elmúlt időszakban. A válság idején 500-600 forint körül voltak az órabérek, ehhez képest az elmúlt 10 évben legalább megduplázódtak.
A növekedés érdemi része 2016 és 2019 között történt.
Manapság normál munkakörben átlagosan 1100-1200 forintos órabérek vannak, de speciális, például fejlesztői munkák esetén nem ritka a 4000-5000 forintos órabér sem.
2017-2018-ban egy nagy bumm következett be a diákbérekben, csak 2018-ban 30 százalékkal nőttek a keresetek az előző évhez képest. Az idén a növekedés üteme 10-15 százalékra lassult, bizonyos pozícióknál pedig stagnál.
Az, hogy egy diákmunkás mennyit visz haza az adott hónapban attól függ, mennyit és mit dolgozik, mivel az elszámolás alapegysége az órabér. Virág Viktor elmondta, hogy hatalmas szórás tapasztalható, Ha az idei év júniusát nézik, akkor a legkevesebbet kereső diák kicsivel több, mint 1500 forintot keresett, míg a legtöbbet kereső fejlesztői munkakörben dolgozó diákunk 540 ezret.
Átlagosan, aki teljes munkaidőben tud egész hónapban dolgozni, bátran számíthat 200 ezer forint feletti bérre, de akik csak félállásban tudnak munkát vállalni, ők is számolhatnak 100-150 ezer forinttal.