_
hirdetés
_
hirdetés
Amikor a TIK-TOK pörgetése közben a felcsapó lángok előtt, felhajtott hegesztőpajzzsal egy csinos lány mosolygott, bevallom nem nagyon hitten a szememnek. Aztán a többi videóját és hashtaget megnézve kiderült, tényleg hegesztő, tényleg lány, és tényleg csinos. Túl bullshit lenne elsütni ” a Flashdance tényleg valóság” címet, de a több évet megélt olvasóinknak tuti beugrik a ’80-as évekbeli kultfilm.
Néhány üzenetváltás után sikerült meggyőznünk Nagy Szandrát, hogy mondja el a sztoriját. Így egy napfényes délutánon elmentünk Dunaújvárosba, hogy jól kifaggassuk a lányok számára nem mindennapi szakmájáról.
Hogyan lett belőled hegesztő?
Nálunk a családban sokan hegesztenek. Annak idején a nevelőapukámmal sokat barkácsoltunk, és többek között hegeszteni is tanított, de a párom és az ő nagyapja is szakmabeli. így amikor mondta, hogy szeretné elvégezni a hegesztő szakmát is, hogy hivatalos legyen, elkísértem. Mivel csak egy délelőtti „tagozat” indult, ő akkor nem tudta, elkezdeni én viszont jelentkeztem és 4 és fél hónap után sikeres OKJ vizsgát tettem.
Gyermekkorodban fiús játékokkal játszottál?
Nem igazán, bár a szerelés mindig vonzott, például a Barbikat is mindig szétszereltem, és fordítva raktam össze (nevet). 4 éves koromban a papámmal szereltem a piros Simson motorját, majd pedig apukámmal az akkori Ladánkat.
Később viszont – az egy hónap balettet leszámítva, ahova igazából nem tudom, hogy keveredtem – a fiús sportok vonzottak. Egy rövid idejű röplabdát követően, 4 és fél évig fociztam, amit a térdem kicsit meg is érzett.
Álláskereséskor mennyire néztek furcsán?
Nagyon. Bár a vizsgát követően egy héttel én már dolgoztam. Igazából csak az első álláshirdetésnél volt olyan, hogy „nem mondjuk Szandra, hogy nem tudsz hegeszteni, de ide erős férfiak kellenek”.
Egyébként pozitívan álltak hozzám, de nagyon furcsának tartották.
Ebben a férfi vezérelt szakmában, hogy fogadnak a munkatársaid?
Hát volt olyan, aki rossz szemmel nézett: például egyszer egy nagy fémszerkezetet állítottunk és a darus kérdezte a főnökömet, hogy „ő a lányod, azért hoztad el”? A főnököm mondta, hogy a kolléganőm, de a darukezelő ez után sem akart emberszámba venni. Aztán amikor meglátta, hogy a magasban, a gerendán közlekedek, hegesztek, végzem a munkám, utána már normálisan beszélt velem.
Tudom, hogy ez egy férfi szakma,
nőként próbálok a 100 százaléknál is többet teljesíteni, így amikor meglátják, hogy hogy dolgozom, akkor elfogadnak és elmúlnak az előítéletek.
Persze vannak, akik beszólogatnak, vagy sutyorognak a hátam mögött, de ezeket nem veszem fel és nem érdekelnek.
_
hirdetés
_
hirdetés
Szerinted mi a legnagyobb különbség a férfi és a női hegesztők között?
Nálam semmi (nevet). Nyilván a nők kevesebb terhet tudnak megemelni, viszont a kisebb kézzel precízebben tudnak dolgozni, ami leginkább az AWI-nál jelent előnyt.
Mondtad, hogy a párod is hegesztő. Ezt hogyan kezelitek, nincs rivalizálás?
Szereti. Viccesnek tartja, hogy mindig mondják, mennyire vagány, hogy ilyen szakmában dolgozom, ez tetszik neki. Azért persze van köztünk kisebb versengés, ki hegeszti meg ezt vagy azt jobban, gyorsabban. De nagyon sokat segít nekem.
Ez egy nagyon összetett szakma, nagyon sok mindent kell tanulni. Megmutatja, amit ő már tud, hogy hogyan húzzam a függőket, hova tegyem nyolcasokat, a háromszögeket, stb. Persze, ha elrontok valamit, akkor keményen szét is szid. Szóval, ez nagyon jó így. Ebben a szakmában is folyamatos tanulás kell.
Ahogy a hegesztésről beszélsz, látszik, hogy nagyon szereted ezt csinálni. Melyik részét szereted a legjobban a szakmának?
Hihetetlenül szeretem. A legjobb talán azt, amikor magasban dolgozunk és óriás vasakat emelünk és hegesztünk.
Hatalmas adrenalin pumpa.
Persze ehhez a munkahely is kell. Voltam olyan helyen, ahol a csoportvezető nem csinált semmit, szakmája se volt, csak ordibált egész nap, így a csapat is rossz volt, nem volt se szerszám, se semmi, volt olyan aki ivott bent… szörnyű volt.
A mostani munkahelyen viszont hihetetlenül jó a csapat. Nagyon jól tudunk együttműködni, mindenki profin dolgozik.
A hegesztésből milyen szintű megélhetést lehet biztosítani?
A minősítéssel rendelkező hegesztők már a magyar átlag felett tudnak keresni. Ha tudsz röntgenre hegeszteni, tudsz szerkezeti vagy izometriás rajzot olvasni, akkor még magasabb összegeket tudsz elérni.
Hogyan néz ki egy munkanapod?
Van nekünk egy Pista bácsink, akit mindenki nagyon szeret. Reggel a csapat Pista bácsi kávéjával kezd, ő mindenkinél tudja, mennyi tejet, mennyi cukrot kér.
Utána hétkor elkezdünk dolgozni. Tizennégyen vagyunk, abból alakulnak feladat függvényében 3-4 fős kisebb csapatok. Van, hogy műhelyben dolgozok, de van, hogy elég koszos helyen, például a kohó közelében, ahol folyamatosan száll a por. Van olyan hely, ahol már csak egész arcot takaró maszkban mehetünk dolgozni.
Ma például egy nagy fém szerkezet elrohadt alját kellett lánggal levágni, majd az újat a helyére hegeszteni.
Ha 5 vagy 10 év múlva elképzeled magadat, mit szeretnél elérni?
Mindenképp szeretnék nagyobb szerepet a szakmámban, mindenképpen szeretnék tovább fejlődni. Megcsinálni a minősítést és röntgenre hegeszteni. Aztán talán majd később egy saját vállalkozást is.
Szandra azt is elmondta, hogy volt az életének egy olyan szakasza, amikor sok rossz dolog történt vele. Nehéz volt, de a párjával „összekapaszkodva” közösen hagyták maguk mögött a mélységet. A nehéz idők pedig összekoválcsolták a családot, ami most már biztos hátteret ad nekik és 2 éves kisfiúknak.
Tudj meg többet, nézd meg a videót!
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=NTPMQdcmbXY[/embedyt]