_
hirdetés
_
hirdetés
Egyre többen igyekeznek egészségesen étkezni, sokféle okból. Vannak, akik az alakjukra figyelnek, vannak, akik csak az általános egészségükre figyelnek, de rengetegen vannak, akik sajnálatos módon valamilyen ételallergiában szenvednek. Főleg miattuk is, virágoznak az olyan vállalkozások, amelyek egészséges ételek elkészítését és kiszállítását végzik, amolyan menüztetős módszerrel. Mi sem kényelmesebb, mint az ember felmegy az internetre. és megrendeli az aznapi szuperfood ebédjét. Kovács Anett diétás szakács egy bajai vállalkozásnál és készséggel válaszolt a egészséges vagy éppen a diétás konyhával kapcsolatos kérdéseinkre.
Hogyan lesz valaki diétás szakács? Miben más ezt tanulni, a szakács szakmával szemben, milyen pluszt kaptál?
.Az alap szakmám szakács és élelmezésvezető végzettségem, mestervizsgám is van. De olyan vagyok, hogy igénylem a fejlődést, a tanulást. Még élelmezésvezetőként dolgoztam egy közétkeztetési konyhán, amikor elvégeztem a diétás szakács képzést.
Ennek meglétét törvényi rendelet írja elő az olyan közétkeztetési konyháknak , ahol diétás étkezést biztosítanak. Illetve azt is törvény írja elő, hogy kötelező a diétás étkezést biztosítani minden önkormányzat által ellátott intézménynek.
Közel 130 diétás étkezést igénylő gyermeket már addig is elláttunk. Engem már kb. 13-15 éve foglalkoztatott a diétás főzés. Mindig mindennek utánajártam, elolvastam, és nagyon jó partnerem volt egy bajai dietetikus személyében. Az iskolában igazából a kórházi diétás étkezést tanultunk, de a közétkeztetési gyakorlatban igazából ezt nem tudtam hasznosítani, hiszen ott ételérzékenységgel, ételallergiával és ételintoleranciával találkoztunk a hétköznapjainkban. Így jött az, hogy elvégzem a diétás képzést. A diétás szakács szakma feltétele a már meglévő szakács képesítés, enélkül nem lehet megszerezni. Különbség igazából nincs, csak annyi, hogy bővül a tudás, Hasonló ételeket kell főzni az allergiát okozó alapanyagok kiváltásával. Fontos, hogy gusztusos, jóízű, ízében, jellegében az eredetivel megegyező ételeket készítsünk.
Milyen alapvető különbségek vannak egy egészséges étel és egy hagyományos étel elkészítése között, az alapanyagokon felül? Hogyan találod ki a menüsort?
_
hirdetés
_
hirdetés
Az egészséges ételek és a hagyományos ételek között jó ha nem érzünk óriási különbséget kinézetre, ízre. Az emberekkel nehéz elfogadtatni az újdonságokat. Vannak divatos alapanyagok, amiket a média , a különböző blogok úton útfélen hirdetnek. Természetesen kipróbálom és használom is őket, de azt gondolom, hogy mértékkel, helyesen, egészségesen elkészítve minden ehető és így is kell enni általában. Főként, ha az ember egészséges. Nem szeretem az ételízesítőket, ízfokozókat, tartósítószereket, viszont a friss, illetve szárított zöldfűszereket használva nincs is ilyenekre szükségünk. A menüsor összeállításnál törekszem a hagyományos ételeket allergén-mentes köntösben tálalni. Persze mindig igyekszem valami újdonságot, különlegességet is kipróbálni. És mindig kíváncsian várom a visszajelzéseket, ami nem minden alkalommal pozitív, de ezekből tanulok.
Szoktál tesztelgetni ételeket a családodon? Az egészséges ételek mellett néha belefér valami kevésbé egészséges elcsábulás?
Évek óta így főzök itthon is. A férjem laktózérzékeny, én a pajzsmirigyem miatt kezdtem glm enni. A gyerekeim szeretik a főztömet, nem válogatnak. Jöhet a leves, a saláta, a főzelék is. Persze ők is el-elcsábulnak néha a gyorsétteremi étel felé. Nem tiltom tőlük, de nem is örülök neki. Úgy gondolom, hogy néha belefér. Majd ha középkorúak lesznek és felfúvódnak tőle, akkor majd nem esznek ilyet .
Otthon a mindennapi kenyerünket, pékárunkat a férjem süti, ez a hobbija. A nagyobb fiam, hozzám hasonlóan, szintén szakács, jelenleg Pesten dolgozik. Ő már a fine dining utat képviseli, aminek nagyon örülök. És még a saját kenyerét is magának süti. Szóval azt hiszem, jó utat mutattunk neki.
Az emberek szerencsére nyitottabbak lettek a ,,mindenmentes˝ és allergén mentes táplálkozásra, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy pörög a konyhátok. Mit gondolsz erről? Ha valaki most kezdene el ,,tisztán” étkezni, mit javasolnál, hogyan fogjon hozzá?
A legfontosabb, hogy a félkész , tartósítószeres ízfokozótól telt alapanyagokat iktassuk ki a konyhánkból és ha tehetjük, főzzünk,süssünk mi magunk. Tudom ,hogy ez időigényes, de ha csak fél órával kevesebbet nyomkodjuk naponta a telefonunkat, akkor belefér. Írjunk magunknak egész hétre étrendet,ehhez bevásárlólistát és ezekkel töltsük meg a hűtőnket. Ha van időnk, főzzünk előre. Hogy kiváltsuk a nasikat, süssünk sokáig eltartható kekszeket édes és sós változatban is. Mindig jó, ha van valami ropogós zöldség a hűtőnkben, amihez akár joghurtból vagy kókuszkrémből mártogatóst, dippet is készíthetünk.
A mentes étkezés most nagy divat. Sokaknak a komfortérzete jobb tőle, sokan a fogyást várják ettől a menütől. Igazából szerintem a szervezetünk annyira telítve van a sok ” rossz” bevitt alapanyagtól, hogy örül ha egy kicsit tehermentesítjük és ürülni tud. A konyhán nagyon jó minőségi alapanyagokkal dolgozom , ezáltal biztosítani tudom a szervezet számára szükséges tápanyagokat.
Hogyan néz ki egy napotok a konyhán? Úgy tudom reggel már a friss ételeket szállítjátok ki.
Reggel 5re megyünk dolgozni. Első lépésünk a kávééé, sajnos „függő” vagyok. Aztán nekiugrunk a napi menünknek. Az alapanyagokat mindig előző nap főzésre készre előkészítjük. Szuper segítségem van a konyhán, Anikó személyében. Ő már tudja a gondolatomat és mindent a kezem alá ad. Ahogy egy-egy étellel elkészülök ő azonnal dobozolja, csomagolja és 9 órára már útra készen állnak a menük. Ezután a következő napra készülünk elő és így tovább. Nem unatkozunk, de engem nagyon feldob a tudat, hogy minőségi és egészséges ételeket adok az embereknek. Ez nekem minden fáradságot megér!