_
hirdetés
_
hirdetés
Még csak most durrant el szilveszterkor az éjféli tűzijáték, máris eltelt negyed év 2019-ből. A kormányhivatalok foglalkoztatási osztályainak honlapján havonta válnak elérhetővé részletes statisztikai adatok a munkaerőpiac aktualitásairól, így a cikkben ezeket külön nem részletezzük. Annak azonban utánajártunk, hogy mi változott állásfronton Csongrád megyében az elmúlt évhez képest. Munkaerő-piaci kérdéseinkre Budai László, a CSMKH Foglalkoztatási Főosztályának vezetője válaszolt.
Hogyan tudja segíteni a Foglalkoztatási Osztály a nyilvántartott álláskeresőket? Milyen képzési lehetőségek vannak a megyében, hogyan zajlik a kiközvetítés egy-egy pozícióra?
A Járási Hivatalok Foglalkoztatási Osztályai munkaerő-közvetítést végeznek, foglalkozási és munkaerő-piaci információkat nyújtanak, illetve igyekeznek kiszolgálni a hozzájuk forduló álláskeresők és munkaadók igényeit. A munkáltatókkal ápolt partneri kapcsolat erősítésére, a minőségi közvetítésre nagy hangsúlyt fektetünk. A foglalkoztatási osztályok gondoskodnak arról is, hogy különböző támogatási formákkal segítsék a nyilvántartott álláskeresőket. Uniós forrásból például többféle lehetőség van erre: képzések vagy foglalkoztatás biztosításával,
legfeljebb 12 hónap időtartamra szóló lakhatási támogatással vagy önfoglalkoztatási támogatással,
amellyel a vállalkozók elindulását segítjük. A képzési támogatás kiterjed a képzési díjra, a helyi, helyközi utazási költségre, illetve a képzés ideje alatti keresetpótló juttatásra.
A jelenleg elérhető képzések között megtalálhatóak a többi közt bérügyintéző, cukrász, eladó, kisgyermekgondozó, gyógymasszőr, motorfűrész-kezelő, közbeszerzési referens képzések. A részletes jegyzék elérhető a Csongrád Megyei Kormányhivatal honlapján.
Az álláskeresők képzettségüknek megfelelő pozíciókhoz juthatnak-e a megyében?
Folyamatosan mérjük az elégedettséget. Az álláslehetőségek iránt érdeklő ügyfelek 50 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megfelelő állást ajánlottak a részükre a járások foglalkoztatási osztályain. Természetesen ez az arány térségenként eltérhet, a megyénkben ez 30 és 60 százalék között mozgott a legutóbbi felmérés adatai szerint.
Van-e „sztárszakma”, milyen területek iránt érdeklődnek jelenleg a legtöbben?
A mi rendszerünkbe túlnyomó részben adott végzettséggel, adott állásból, vagy pályakezdőként kerülnek be az álláskeresők. Az általánosságban elmondható, hogy a most divatos szakmák (például az informatikus) nem igazán jelennek meg nálunk. Bár
éppen most adtak be munkaerőigényt repülőgép-vezető, – irányító és légiutas kísérő álláslehetőségre.
Minden évben lista készül a hiányszakmákról megyékre lebontva. Mit lehet elmondani a Csongrád megyei listáról?
_
hirdetés
_
hirdetés
Az utóbbi évek adatait áttekintve főleg az építőipar, a feldolgozóipar néhány területe és az egészségügy, a szociális ellátási ágazatok, illetve az ehhez tartozó szakmák esetében érezhető leginkább a kereslet élénkülése. Emellett a kereskedelem és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás is említhető, mint olyan ágazat, ahol folyamatos a munkaerő-felvétel.
Hogyan segítik a pályakezdőket? Ők milyen arányban tudnak elhelyezkedni a megyében?
Nyilvántartásunkban 2019 első negyedévében havonta átlagosan több mint hétszáz pályakezdő fiatal szerepel, ők az álláskeresők 9,5 százalékát teszik ki. 2018-ban egész évben 3 200 pályakezdő került a nyilvántartásunkba. Tavaly a több mint 10 ezer fős nyilvántartásunkból elhelyezkedők közül mintegy 2 700 fő volt 25 év alatti. A pályakezdőket, kiemelten a 25 év alatti nem tanuló, nem dolgozó fiatalokat a GINOP-5.2.1-14-2015-00001 „Ifjúsági Garancia” elnevezésű kiemelt projekt keretében, egyéni cselekvési terv alapján munkaerő-piaci támogatásokkal, szolgáltatásokkal segítjük. A célcsoportba tartozó fiatalok munkaerő-piacra integrálását ifjúsági tanácsadók, mentorok illetve humán tanácsadók koordinálják.
Az Ifjúsági Garancia Rendszerbe bevont fiatalok irányítása a gyakornoki-, illetve a fiatalok vállalkozóvá válását támogató GINOP társprogramokra is a Kormányhivatal közreműködésével valósul meg.
Van-e már mérhető eredménye a projektnek?
Minden lehetőséget megragadunk és megteremtünk arra, hogy a fiatalok és a munkaadók körében is népszerűsítsük a projektet, hiszen folyamatos támogatási lehetőséget biztosít a munkáltatóknak 2021 októberéig arra, hogy ebből a korosztályból találjanak megfelelő munkaerőt. A projekt 2015-ben indult, 2019. január 31-ig megyei szinten 4280 fiatal részesült munkaerő-piaci támogatásban, valamint 2786 vállalkozás bérjellegű támogatásban.
A kormányhivatal az idén a megyében 1047 fiatal bevonását tervezi a programba.
Mindent egybevéve, akár szakma-tanulásról, akár álláskeresésről van szó, megéri megnézni a kapcsolódó havi kimutatásokat. Egyrészt jó mihamarabb értesülni arról, milyen lehetőségeink vannak, ha álláskeresésre kényszerülünk, valamint a szakmaválasztás esetén sem árt tudnunk, mit kínál a munkaerő-piac számunkra. A szakképzésen gondolkodók számára már csak azért is érdemes a hiányszakmák listáját böngészni, mert a
tanulókat tanulmányi eredményük alapján Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíj illeti meg,
ha a hiány-szakképesítések körébe tartozó, államilag támogatott nappali, iskolai rendszerű képzésben vesznek részt. Az ő esetükben ráadásul az sem elhanyagolható, hogy gyorsabban el tudnak majd helyezkedni.
A témához kapcsolódó linkek:
http://www.csmkh.hu/hu/foglalkoztatasi-foosztaly (Csongrád megyei munkaügyi helyzetkép havi kimutatásai, A Csongrád Megyei Kormányhivatal 2019. évi Képzési jegyzéke)