_
hirdetés
_
hirdetés
Idén is megrendezésre került Hódmezővásárhelyen, a töretlen népszerűségnek örvendő XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásár, ami május 9-11-között számtalan érdekes programmal, bemutatóval, állatokkal és versenyekkel várta az érdeklődőket. A kiállítás a magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb jelentőségű szakmai találkozójává vált, amelyet a hódmezővásárhelyi Hód-Mezőgazda Zrt. szervez kezdettől fogva a Magyar Állattenyésztők Szövetségének és tagszervezeteinek társrendezésében.
Mi is kilátogattunk a nívós rendezvényre, ahol a szakma képviselői mellett a fiatalabb korosztályból is akadt számos érdeklődő.
A Makóról érkező állattenyésztő László Róbert szerint az állattartás 365 napos feladat, de bőven megéri a sok munka.
„Én már gyerekkoromtól kezdve tudtam, hogy a szarvasmarha tenyésztéssel szeretnék foglalkozni, így az iskolapadból kikerülve már célirányosan ezt az ágazatot választottam. Folyamatosan azt hallhatjuk, hogy a mezőgazdaság nehéz üzeme az állattenyésztés, hiszen itt nem úgy van, mint a növénytermesztés vagy a kertészet esetében, ahol akadnak holt időszakok. Az állattenyésztés 365 napos feladatot ad nekünk. Az egyik legnehezebb és leginkább kitartást igénylő ágazat a tejelő tehenészet, a tejelő szarvasmarha tartása, én mégis ezt választottam szakmámnak.
Az állatok szeretete már gyerekkoromtól kezdve elkísér, így a tanulmányaimat is ennek megfelelően választottam. Mindig is szerettem volna ezzel foglalkozni, az állatok közelében lenni, megismerni azokat a biológiai folyamatokat, azokat a hétköznapokat, amelyek az állatok ellátásával, fejlődésével kapcsolatosak. Minden nap igyekszünk az állatjólétet biztosítani, megteremteni a megfelelő körülményeket ahhoz, hogy az állat kihozhassa a genetikai potenciáljának a maximumát.”
Mennyi időt tölt az állatok között?
_
hirdetés
_
hirdetés
Igyekszem minél többet, hiszen itt minden nap zajlik az élet. Bármikor adódhat valamilyen feladat egy szarvasmarhatelep életében, amit meg kell oldani. Itt is megvannak a napi munkafolyamatok, fejünk, elletünk, állatokat csoportosítunk, borjút választunk, szarvasmarhát szállítunk, exportot készítünk elő. Újabb és újabb feladatok adódnak, így a munkát mindig meg kell szervezni! Ez egy nagyon összetett dolog, hiszen az állatok mellett takarmányt kell betárolni, a gépeket kell működtetni és szervizelni és természetesen az ezekkel kapcsolatos papírmunkákat is el kell látnunk.
Mennyire gyűrűzik be a technológia ebbe a szektorba?
Teljes mértékben. Az elsődleges célunk az, hogy minél könnyebben menjen a munka, így a technológia nagyon fontos szerepet játszik a mindennapok során. Korábban egy 300-as tehenészetben 13 fejős fejt osztott műszakban, ma ugyanebben a tehenészetben, már csak 1 fejős dolgozik. Manapság már automatizálva van a fejés, automatizált a takarmányozás, takarmánykeverő kocsi hordja és osztja ki a takarmányt, így lényegesen kevesebb az emberi munkaerő. Speciális rakodógépekkel mozgatjuk a bálákat is, a
legtöbb esetben már nem kell vasvillához vagy talicskához nyúlnunk.
Az egyre elterjedőbb technológia mellett, azért természetesen vannak olyan feladatok, ahol nélkülözhetetlen az emberi kéz. A munkaerő hiánynak köszönhetően a tenyésztők is keresik a fiatal, jó szakembereket, akikben van potenciál. Természetesen akadnak érdeklődök bőven, ami reméljük a jövőben is így marad.
Ez a rendezvény nekünk igazi ünnep. Otthon 16 dolgozóm, mind az 500 állattal együtt minden évben lázasan készül az eseményre, hiszen örülünk, hogy bemutathatjuk az állatainkat és természetesen több felelősségünk is van ezáltal. A gyerekek általunk közelebbről megismerkedhetnek az állatokkal, megkóstolhatják az igazi pasztőrözött nyers tejet, így adott a lehetőség, hogy a fiatalok akár később ezt az ágazatot válasszák hivatásul. Otthon is rendszeresen fogadok csoportokat, óvódásokat, iskolásokat, akár terepbejárásra, bocisimogatásra vagy tejkóstolásra,
de gyakornokokat is szívesen látok, hiszen több olyan gyakornokom is volt már, akik később ezt a szakmát választották.
Ebben az ágazatban nem csak a szépséget és az örömöt lehet megtalálni, de a fáradtságot és a munka iránti alázatot egyaránt.
A jövő mezőgazdászainak már nem csak a kéziszerszámok forgatásában kell jeleskednie, hanem a csúcstechnológia által vezérelt gépek üzemeltetésében is. Egy ilyen nagyszabású rendezvény pedig kitűnő alkalommal, hogy ember rácsodálkozzon, mennyit is változik egy-egy szakma a technika által.
Nézd meg a galériánkat is: