_
hirdetés
_
hirdetés
A borbély, avagy mai divatos nevén mondva: barber, a férfi fodrász. A egy időben teljesen eltűnt, így a férfiak kénytelenek voltak átszokni a női/férfi fodrászokhoz. Az utóbbi években azonban, ha akarnánk se tudnánk elmenni a tény mellett, hogy sorra nyílnak a barbershopok. Régen azonban teljesen másról szólt a dolog, mint most.
Napjainkban jóval többről van szó, mint egy sima hajvágásról. Nagyapáinktól nem hallottuk, hogy festették volna a szakállukat, vagy fokozatosra vágatták volna a sérót, kis beleborotválásokkal tarkítva.
Az természetes volt, hogy nők nem jártak borbélyüzletekbe, ezen a tényen sokan fennakadnak, mert a shopban van egy tábla, hogy hölgyeknek nem megengedett a belépés, ha belegondolunk ez teljesen evidens.
A borbély üzletekben nem csak hajvágás zajlik. Ott az urak iszogatnak, és férfi-klub szerűen beszélgetnek, hülyülnek, kvázi szórakozás lett hajat vágatni. Tukora Áron a Budapest Barber Shop-ból válaszolt a kérdéseinkre.
Mennyiben más a mostani barber szakma a régi borbélyokhoz képest?
Elég hasonló, hiszen most is próbálunk megmaradni a klasszikus vonalnál, ugyanúgy mint régen, azzal a különbséggel, hogy a mai hajtrendeknek megfelelően dolgozunk, kicsit modernizálódva, megtartjuk a klasszikus vonalakat, azt ötvözzük a mai haj és szakálltrendekkel.
A szakállfestés még megy? Hajfestést is vállaltok?
Igen, azt is csináljuk, bár 2-3 évvel ezelőtt sokkal gyakoribb volt. Általában azok a férfiak kérik, akiknek nem olyan sűrű, vagy ősz a szakálla. Hajfestés is van, de inkább csak ősz hajfedés. Csak barnára, vagy feketére festünk, szőkére nem.
Van egy barber múzeumotok is, erről mit lehet tudni?
Igen, ez Budapesten a Bajcsy-Zsilinszky úti üzletben van. Az a legnagyobb üzletünk, ott hoztunk létre egy múzeumot. Pesten volt egy régi borbélymúzeum, ami már nem üzemelt, azt felvásároltuk, az ott lévő tárgyak mellé a saját régi szakmához kapcsolódó ereklyéinket is betettük, és így jött létre a múzeum.
_
hirdetés
_
hirdetés
Még mindig nem mehetnek be nők az üzletbe?
Hát, ezt a szabályt már nem minden üzletben tartjuk be. Például a Bajcsy-Zsilinszky úton lányok is részt vehetnek az oktatáson, így nyilván a shopba is bejöhetnek. Bár már nem mindenhol érvényes a szabály, de azért próbáljuk tartani.
Ez azért van, mert férfiklub jellegű hangulatot teremtünk, és abba nem férnek bele a nők. Semmi bajunk a csajokkal egyébként. Amellett, hogy a vendégek megkapják a szolgáltatást, egész nap mennek a témák, beszélgetések, sörözgetések.
Nálatok is van olyan, mint a női fodrászoknál, hogy magánéleti témák is felmerülnek?
Nyilván igen, szokták mondani, hogy a fodrász olyan mint egy pszichológus, tényleg mindent elmesélnek a vendégek, amit nem szégyellnek, mi pedig ugyanúgy vica-versa. Pont ezek miatt alakul ki egy majdhogynem baráti kapcsolat, mert sok mindent megbeszélünk velük.
Mi kell ahhoz, hogy valakiből jó szakember legyen?
A szakmai alázat. Fejlődj, és érdeklődj. Nyitottnak kell lenni a világra, és a közvetlenség is fontos.
Voltatok már kint a Szigeten is. Hogy jött a gondolat, hogy egy fesztiválra kitelepüljetek hajat és szakállat igazítani?
Voltunk igen, régebben. Nyilván amellett, hogy reklámértéke volt, nagyon jó volt a feeling. Simán odajöttek a külföldiek, egy hajvágásra, kint azért más kultúrája van a barberhez járásnak, mint itthon. Ott ez teljesen természetes volt ez évekkel ezelőtt is. Simán odajöttek, és levágatták a hajukat egy tök idegennel, egy fesztiválon, közben whisky-t ittak.
Ma már azért Magyarországon is képben vannak az emberek, hogy ez nem egy sima mezei fodrászat, itt egy összetettebb szolgáltatást fognak kapni.
Volt már olyan kérés, amire azt mondtad, hogy azt inkább a fodrászatban csináltassa meg az illető?
Nem, nem jellemző, próbálunk mindent megoldani, gondolok itt például a hajtetoválásokra.
Hajtetoválás? Az mi is?
Beleborotválunk különböző motívumokat a hajba. Azt nem mondom, hogy sokan kérik, de van egy-két vendég, aki ezt szereti.
Szóval így kell egy régi szakmát modern köntösbe bújtatni. Egy rég elfeledett kultúrát hoztak vissza a barbershopok napjainkba. Jó látni, hogy újra trend lett borbélyhoz járni, és nem csak mi nők várjuk, hogy végre szakemberek dolgozzanak a hajunkon. Azt is megtudtuk, hogy bár másról, de a barbershopokban is megy a lelkifröccs.