_
hirdetés
_
hirdetés
Hamupipőke már biztosan visszafordult volna abban a százszor olvasott mesében, ha annyi hitetlenkedéssel és bizalmatlansággal találkozott volna munkavállalása során, mint a mai modern nők többsége. Bizony a hír igaz: negatív sztereotípiákkal kikövezett úton kell végigküzdenünk magunkat, mert hiába írunk 2019-et, a társadalom még mindig hajlamos furcsa szemmel nézni azokra a nőkre, akik férfias munkában találják meg a számításaikat.
Természetesen valóban akadnak olyan szakmák, amelyek sokkal inkább a férfiakhoz passzolnak, azon egyszerű oknál fogva, mint a fizikum vagy a férfiak biológiai felépítése. De nincs új a nap alatt: egy nőben is ott lehet az a bizonyítási vágy, ami által könnyedén megugorja a fizikum által állított akadályokat is!
Ha egy kicsit visszapillantunk a múltba azt látjuk, hogy annak ellenére, hogy a nők számára mindig is nehéz volt érvényesülni a férfias munkák területén, azért mégsem volt lehetetlen küldetés! Akadnak ugyanis olyan nők, akik igazi úttőrnek számítanak.
Ki ne emlékezne Coco Chanel-re, aki előtt jobbára a férfiak uralták a divat világát, egészen addig, míg ő be nem bizonyította, hogy egy nő is képes megállni a saját lábán. De ott volt Marie Curie, aki az első világháború idején röntgengépeivel segített sok száz sérült katonán és írta be magát a történelem nagykönyvébe.
_
hirdetés
_
hirdetés
Sőt! Tabitha Babbitt volt az az asztalosműhelyben dolgozó nő, aki a nehéz fűrészelés megkönnyítésére megtervezte és elkészítette az első körfűrészt.
Hiába a múlt és a jelen bizonyítékai, mai napig, ha egy nő férfias munkában vagy magasabb pozícióban dolgozik, sokan csak rosszmájúan legyintenek: „ugyan már, ő csak egy nő! Mi újat mutathat nekünk? ”
Ennek ellenére a mostani munkaerőpiacon bőven találni olyan férfias szakmákat, ahol nők dolgoznak a mindennapi megélhetésért, akár informatika területen, pilótaként, mérnökként, tőzsdén, autószerelőként vagy éppen autóbuszvezetőként is. A siker egyik legfontosabb alapköve a szakmaválasztás, ahol az utóbbi időben megfigyelhető, hogy egyre több nőt érdekelnek azok a munkakörök, melyeket korábban inkább férfiak választottak.
A nők azonban egyre több lehetőséget vívnak ki maguknak az érvényesülésre és a munkaerőpiac által támasztott előítéletek ellenére sikert sikerre halmoznak a férfias szakmák területén is. Szükségünk is van erre, hiszen a technika és a gépek rohamos fejlődése egyre inkább rátermettséget követel a munkavállalóktól, így a férfi-női határvonalak bizonyos perspektívából elmosódnak, hiszen mindkét nem tudására és munkájára szükség van.