_
hirdetés
_
hirdetés
Április 12-én, péntek éjjel ismét a szakmáké lesz a főszerep. Angyalné Kovács Anikó, a Szegedi Szakképzési Centrum főigazgatója mesélt a 2016 óta, nagy sikerrel működő Szakmák éjszakájáról.
Honnan ered a Szakmák éjszakájának ötlete?
Egy budapesti kollégám elhozta a kisfiát a Kutatók éjszakájára, aki megjegyezte, hogy jó lenne egy olyan éjszaka, amikor kipróbálhatná, hogy mi minden lehet belőle. Rozványi Dávid, aki már korábban is pályaorientációval foglalkozott, egy későbbi találkozásunkkor elmesélte ezt a történetet, s megtetszett a gondolat, ebből született meg a Szakmák éjszakája. 2015 őszén kidolgoztuk magát az elképzelést, amelyet Szegeden terveztünk kipróbálni. Később azonban tudomást szerzett róla az akkori Nemzetgazdasági Minisztérium, így országos szintre is kibővült a program.
Hogyan formálta át ez az ötlet a szakmáról és a szakképzésről való gondolkodást a köztudatban?
Sokszor egy szakma neve mögött nem lehet tudni, mi rejtőzik, mondjuk mivel foglalkozik egy szárazépítő. Erről egy pályaválasztás előtt álló nyolcadikosnak csak akkor van képe, ha a családban van valaki, akinek ez a foglalkozása.
Ezért fontos, hogy konkrét tapasztalattal lássuk el a fiatalokat,
megcáfoljuk a vélekedést, miszerint például egy nyomdász poros, olajos környezetben dolgozik, hiszen ma már a nyomdai munkák nagy részét egy irodában ülve, számítógéppel végzik. E mellett a szakképzés presztízsének visszaállítását is célul tűztük ki. Azóta a Szakmák éjszakája mintájára több más pályaorientációs program született, a megszerzett tapasztalatoknak köszönhetően vált Magyarország az egyik legaktívabb állammá az Európai Szakképzési Héten, valamint olyan tematikus rendezvények is létrejöttek és országos szintre fejlődtek, mint például az „Építsd a jövőd!” vagy a „Mi a pálya?”.
Miben látja a nagy siker titkát?
Áttörést jelentett, hogy a tájékoztató jellegű nyílt napok koncepciójától eltérően, egy
fesztiválhangulatú, szórakozást és kikapcsolódást nyújtó, szakmakipróbálással egybekötött pályaorientációs eseményt kínáltunk,
amely bárki számára nyitott. A szakmák kreatív bemutatása mellett egyedi programokkal – példának okáért gokartversennyel, motorkerékpáros lépcsőzéssel – színesítjük az időtöltést, közben szól a zene, igazi interaktív családi kikapcsolódás minden évben.
_
hirdetés
_
hirdetés
Hány csatlakozó intézményre és településre számítanak?
Jelenleg kb. 350-400 intézménnyel kooperálunk, s a szakképző iskolák mellett
már multicégek is látnak fantáziát benne.
Tavaly például a Coca Cola és a Siemens csatlakozott. Határon túli településekkel is kapcsolatban állunk, Székelyföldről, Felvidékről és Délvidékről érkeznek intézmények, a partneriskolák termeket biztosítanak számukra, vagy helyben tartják meg programjaikat. A csatlakozó települések listáját minden évben közzétesszük, s a MÁV, valamint a Volán 50 %-os utazási kedvezményt biztosít a járataikon a településekre való eljutáshoz.
Kiknek szól a rendezvény?
A hetedikeseket kiemelten célozzuk meg, hiszen ők lesznek azok, akik pályát választanak jövőre. De a kisebbekre is fókuszálunk, hiszen sokan ekkor találkoznak először egyes szakmákkal. Az érettségi előtt álló középiskolások, akik nem felsőoktatási intézményben folytatják tanulmányaikat, sokszor itt találják meg a számításaikat, például ha valakinek nem sikerült óvónő képzésre bekerülnie, nálunk szerezhet kisgyermekgondozói képesítést, amivel elhelyezkedhet bölcsődékben.
Azokat a felnőtteket is megszólítjuk, és ebben joggal mondhatjuk el, hogy páratlanok vagyunk, akik egy már megszerzett szakmához szeretnének plusz képesítést szerezni, ezzel is növelve a munkaerő-piaci esélyeiket, vagy éppen pályamódosítás előtt állnak.
A Szakmák éjszakáján résztvevőket sok esetben látják viszont a szakképzéseikben?
Egy nem reprezentatív mérés szerint a felnőttképzésben résztvevő tanulóink kb. 5 %-a a rendezvényen való részvétel hatására iratkozott be. Ha azt nézzük, hogy 1500 fő jelentkezik átlagban egy évben felnőttképzésre, akkor ez nem rossz arány.
A fiatalabbaknál pedig idén sok iskolában azok a gyerekek lettek a Szakmák éjszakája reklámarcai, akik egykor pont ezen a rendezvényen döntöttek úgy, hogy a szakképzést választják.
Az interaktív programok azokat is vonzzák, akik nem szakképzésben gondolkodnak, csak kíváncsiak egy-egy szakma fortélyaira?
Hogyne. Hogy csak egy példát említsek, egy bölcsész házaspár jött el egyik évben a rendezvényre, s hozták a gyerekeiket is, akik folyton arról kérdezték a szüleiket, hogyan működik otthonuk elektromos hálózata vagy mit csinál egy hegesztő, hol tanulnak azok az építőipari munkások, akiket séta közben látnak az útépítéseken. A Szakmák éjszakája a legjobb hely, hogy erre választ kapjanak, saját szemükkel láthatják a mestereket munka közben, s még ki is próbálhatják magukat, ha van kedvük hozzá. Ez az éjszaka a legjobb lehetőség arra, hogy megértsük, hogyan is működik a világunk.